koupelny

Vybírat koupelnu je náročná věc, podobně jako kompletní vybavování např. obývacího pokoje. I ten má celou řadu zákonitostí, podle kterých jako podle přírodních zákonů funguje a slouží svému uživateli. A ten si toho vlastně ani nemusí být vědom a udělá pak při jeho řešení mnoho chyb Pokud si však necháte koupelnu vybavit v některém z koupelnových studií, pak můžete tuto praktickou stránku zařizování přenechat personálu a na vás zůstanou „jen“ úvahy o stylu, designu či estetické stránce věci. Nechat si vybavit koupelnu v koupelnovém studiu není věcí drahou. Je to naopak ekonomické řešení, neboť uděláte jednu velkou tržbu jednomu podnikatelskému subjektu a tak můžete žádat slevu, kterou v podstatě dostanete vždy v podobě servisu a návrhu ve smyslu technického řešení - návrhu vaší koupelny.

výběr stylu koupelny

Styl koupelny, respektive jeho hledání, je svým způsobem mnohem snazší, než v případě řešení jiné místnosti. Koupelna je totiž na rozdíl třeba právě od obývacího pokoje místností zcela uzavřenou, na kterou nenavazují žádné další místnosti. Koupelnu tedy můžeme řešit jako samostatnou jednu místnost bez ohledu na styl ostatního vybavení bytu. A jak postupovat? Je to vlastně velmi jednoduché. Zkuste se jen v klidu zamyslet nad tím, co se vám líbí a pak si zkuste odpovědět na otázku „proč“. Vyhnete se tak následkům podléhání krátkodobým vlivům, které po chvíli odezní, ale vám doma zůstane koupelna, která se vám už líbit nebude. Uvažujte alespoň 5 let dopředu tak, aby i po uplynutí této doby byla koupelna tím, co vás bude uspokojovat ve smyslu poskytování požadovaných služeb. A těmi jsou za prvé vykonávání každodenní hygieny a za druhé relaxace, relaxace ve vaně, při sprchování, zkrátka relaxace toho typu, kterou očekáváme např. při příchodu do lázní. 

A pamatujte, že koupena v koupelnovém studiu není koupelnou v provozu a pokud vás zaujme např. její noblesa, pak se ptejte, jak bude taková koupelna vypadat třeba po dvou letech používání.

Použité foto: GeberitJikaRocaLaufen

Čerpáno z http://www.living.cz/

listela, využijte ji ve váš prospěch

Jaký je rozdíl mezi jednotvárně uniformními chodbami nemocnic a hřejivě útulnou koupelnou? V obou těchto prostorech se přece vždy setkáváme s keramickými obklady a dlažbami. Klíčovými prvky, které i jednoduše bílé koupelně dodají švih a šťávu, jsou listely. Keramický obkladový prvek páskového typu v řeči keramiků nazývaný listela vám spolehlivě pomůže zútulnit i tu nejfádnější koupelnu a ani to nemusí stát moc peněz.Vrhli jste se do přestavby bytového jádra a za rekonstrukci jste už vydali tolik, že vám nezbývá na nové obložení koupelny? Neztrácejte hlavu. V sortimentu českých výrobců, například značky Keramika HOB, jsme pro vás našli jednoduché bílé obklady v cenách od 300 do 475 Kč za m², ke kterým stačí doplnit barevné listely, pohrát si s vertikálními nebo horizontálními liniemi a krásná originální koupelna je na světě! 

Výrazné a zajímavé listely najdete v sérii Comparison (značka Keramika HOB) inspirované přírodními motivy. Povrch listel ve formátu 33 x 3 a 33 x 12,4 cm se podobá krokodýlí kůži, nebo třeba kůře exotických stromů. K nim ladí světle béžové nebo krémové obklady rovněž s jemným reliéfem připomínajícím strukturu dřeva. Listely Comparison pořídíte do 237 Kč za kus. Za obkladačky Comparison zaplatíte do 393 Kč za m². Jednoduché světlé obklady ve větších formátech menší koupelnu opticky zvětší a prosvětlí.

Koupelnu odpovídající současnému trendu návratu k šedesátým až sedmdesátým létům vytvoříte například s použitím série Flowers značky Keramika HOB. Dekorace této série přesně odpovídá hlavnímu trendu tehdejší doby, který je dnes znovu aktuální. Listely série Flowers jsou, jak už sám název napovídá, dekorovány barevnými květinovými motivy v modrých nebo oranžových kombinacích. Listely ve dvou velikostních formátech (20 x 4,5 nebo 20 x 2,5 cm) pořídíte za 89 Kč za kus. Dále stačí už jen jednoduchý bílý a cenově přístupný obklad, např. výrobek Saten 1 od Keramiky HOB, který v odpovídajícím formátu (20 x 25 cm) stojí od 275 Kč za m².

Pokud chcete do koupelny obyčejného českého panelového domu vnést trochu exotiky, poohlédněte se ve vzorkovnách po sérii v barvě indického curry příznačně nazvané India (od značky Keramika HOB). Jednoduchý obklad v bílé nebo v sytě oranžové barvě s horizontálním reliéfem podtrhují výrazné listely s květinovými motivy ve stejných barvách. Větší formáty obkladaček (25 x 33 cm) jsou pro menší panelákové koupelny zvlášť vhodné. Jednolitá plocha propůjčí prostoru vzdušnost a velikost. Set dvou kusů listel ve velikosti 25 x 5 cm pořídíte za 189 Kč. Barevné oranžové obklady jsou k dostání za 425 Kč za m², bílé obklady stojí 390 Kč za m².

Stejně jako v životě, tak i při zařizování koupelny platí pravidlo „všeho moc škodí“. Jednoduchý jednobarevný obklad a výrazná listela vytvoří z koupelny jedinečný prostor i za rozumné peníze.

Tip pro vás:

S listelami, stejně jako s ostatními zdobnými prvky, bychom měli zacházet střídmě. Obvyklým řešením je pruh listel mezi předposlední a poslední řadou obkladu. Používán bývá i jako předěl mezi dvěma barvami. Nic nebrání ani netradičním řešením, kdy listely s vhodnými vzory můžeme používat i jako svislé předěly – zajímavé řešení je například svisle podél zrcadla a umyvadla směrem k podlaze.

„Líbí se vám listela z určité série, ale základní obklad byste raději jiný a třeba levnější? Vzájemné kombinace jsou pochopitelně možné. Optimální je, pokud budete vybírat v rámci jedné značky, kde lze předpokládat srovnatelné vlastnosti keramického střepu.“

koupelna na míru

V uspěchané době určitě nikdo nemá to srdce podcenit. Jak ji ale zařídit? Dát přednost spíše větší místnosti i se záchodem nebo raději obě místnosti oddělit? Co vana a co sprchový kout? A kolik využijete umyvadel?Tyto otázky si jistě pokládá každý, kdo chce stavět dům, rekonstruovat byt nebo koupit domácí klícku již hotovou. Předně je důležité uvědomit si, kolik osob bude dům či byt obývat a ač to zní zvláštně, jaké jsou jejich hygienické a relaxační návyky.Koupelna na míru

Tak pro mladý pár stačí v bytě se dvěma či třemi pokoji malá koupelnička spojená dohromady se záchodem. Zda pořídit vanu či sprchový kout, záleží na domluvě partnerů, především záleží na zvyku. Mějte ovšem na paměti, že ve vaně se můžete osprchovat vždy, ale napustit si plný sprchový kout vody a naložit se do něj dohromady se směsí vonných olejů, již dost dobře nejde.

Toaleta v koupelně by také neměla být na škodu, dva lidi v bytě si vždycky vyhoví a málokdy se stane, že potřebují místnost oba zároveň. Pokud je ovšem v domácnosti osob více, hrozí, že by se mohli v koupelně spojené se záchodem nepříjemně potkávat. 

PAMATUJTE: je to všechno v prvé řadě o kompozici. Dobře a účelně poskládat vanu, umyvadlo a toaletu je malý hlavolam, ale jde to. Zkuste třeba zmíněnou úhlopříčnou vanu tak, jak její použití ilustrují přiložené fotografie.V jistém smyslu není mnoho způsobů, jak si ozvláštnit svou vlastní koupelnu. V rámci praktických hledisek je vlastně všechno předem dané. Umyvadlo, vedle něj vana, sprcha, zrcadlo a pak nějaký úložný a odkládací prostor. Ale přesto to jde i jinak. Zvažovali jste někdy „zapuštěnou vanu“?V malé činžákové nebo panelákové koupelně se opravdu mnoho „kouzel“  dělat nedá, ale pokud vlastníte větší byt, ve které máte k dispozici koupelnu alespoň 10m čtverečních, pak právě pro vás je určená níže uvedená inspirace.

Zapuštěná vana vany se zvykově řeší dvěma způsoby. Buďto se přisadí ke stěně a nebo do rohu. V obou případech pak zůstává volná a nebo se obkládá – nejčastěji keramickým materiálem. Velmi komfortní řešení je vana stojící volně v prostoru, na což je ale potřeba poměrně velké množství prostoru. A jakým si vrcholem komfortu je pak vana zapuštěná do zvýšené podlahy tak, že do vany vstupujete jako do bazénu, do řeky nebo do jezera, tedy přímo dolů, jakoby po schodech. Praktické důvody pro takové řešení neexistují, není možné říct, že taková vana je objektivně „lepší“. Je ale možné s úspěchem konstatovat, že je to svým způsobem velmi příjemný nadstandard, či chcete-li luxus.

UPOZORNĚNÍ: pokud vás takové řešení přitahuje a máte-li na něj dostatek prostoru, pak je více než vhodné pořizovat si zapouštěnou vanu společně s instalačním-montážním servisem od takových řemeslníků, kteří mají s podobnou prací praxi. Rozhodně není dobré takovou vanu koupit někde ve skladě a pak si nejmou levou pracovní sílu.

A POZOR instalace takové vany není záležitostí několika hodin. Počítejte s tím, že vaše koupelna bude mimo provoz minimálně tři dny.

hledáte extravagantní koupelnu?

Vybavování koupelny může být pro někoho zcela rutinní záležitostí, která se vyřeší nákupem běžných zařizovacích předmětů. Umyvadlo, baterie, vana a nábytek typu toaletní skříňka. Ale právě tyhle stavební kameny budoucí koupelny dokáží být výjimečné a mohou poskytnout uspokojení nejen plněním své funkce, ale také pohledovou kvalitou. Co třeba transparentní materiály?

Technologický rozvoj a hlavně možnost zpracování nových materiálů je výzvou pro celou řadu kreativních oblastí lidské činnosti aExtravagantní umyvadlo platí to i v případě designování koupelnového vybavení. Např. transparentní materiály připomínající sklo nabízejí nejen splnění náročných technicko provozních parametrů, ale zároveň také zvláštní dojem křehkosti a nehmotnosti. S jejich použitím lze z koupelny udělat nejen místo pro vykonávání každodenní hygieny, ale zároveň také atraktivní a možná dokonce futuristické prostředí, které rozhodně nezestárne za pár let. 

Častější úklid pokud se rozhodnete pro takové vybavení, pak pamatujte na to, že nepatří mezi ty nejlevnější a např. žluté umyvadlo na obrázku stojí kolem 33 tisíc korun. Pokud ale nemusíte tuhle skutečnost nějak řešit, pak je zde už jen jediná věc, která stojí za zmínění. Transparentní materiály, ať už zcela či částečně čiré, jsou náročné na údržbu. Veškeré nečistoty jsou na nich logicky více vidět, asi jako prach na skleněné polici. Má-li pak vybavení z transparentních materiálů vypadat dobře, budete ho muset čistit mnohem častěji, než vybavení běžné. 

TIP: používáte-li koupelové či sprchové oleje a máte-li vybavení koupelny z transparentních materiálů, pak si raději pořizujte oleje „nemastené“. Zní to absurdně, ale takové přípravky, které nevytvářejí mastný povrch a přesto zvláční vaši pokožku jsou běžně k dostání v drogeriích.

transparentní materiály dovolují vytvořit skutečně až futuristický vzhled

 Podobné zařizovací předměty mají i vyšší pořizovací cenu. Toto umyvadlo (design Luigi Boni) si vyžádá investici min. 30 000kč (AquaTrade). Pamatujte ale na to, že podobné vybavení bude náročné na úklid. Transparentní materiály propůjčují předmětům zvláštní dojem nehmostnosti.

jednoduše "Moderní koupelny"

Transparentní materiály koupelnyFuturistický vzhled koupelnySnad každý z nás začíná ráno v koupelně. Prostředí této místnosti tak může mít vliv na to, s jakou náladou do nového dne vykročíme. Koupelna není jen místem očisty, ale i odpočinku a nabírání nových sil. Někdo ve sprše vylepšuje své pěvecké nadání, jiný ve vaně relaxuje s knihou, nebo dokonce sleduje televizi. Kompletní přehled současných trendů a řešení moderního koupelnového prostoru přináší kniha Zdeňky Lhotákové a Kláry Trnkové s lakonickým názvem Moderní koupelny: nápady, úpravy a řešení.

Koupelna je zkrátka důležitou součástí našeho života a ve svém současném, moderním pojetí nabízí stále více možností, jak ji zařídit a vybavit. Autorky radí, jak koupelnu rozvrhnout podle požadavků jejích uživatelů – tak, aby se v ní cítil dobře mladý pár, nepřekážela si početná rodina a maximální komfort v ní měli i senioři či tělesně postižení obyvatelé. Upozorňují naModerní koupelna základní požadavky na rekonstrukce koupelen (jak v rodinném domě, tak v panelovém bytě), uvádějí specifika podkrovních koupelen i podmínky úprav hygienických prostor pro handicapované. Na celkové zařízení koupelny pohlížejí nejen ze stavebního hlediska, ale také okem bytového architekta. Seznamují s aktuálními designovými trendy zařizovacích předmětů i nábytku a s jejich nejčastějšími i méně tradičními materiály. Kniha představuje sanitární vybavení takříkajíc kus po kuse – od umyvadla po bidet – včetně rozvodů vody a odpadu, větrání, vytápění či osvětlení koupelny. Text je doplněn množstvím barevných fotografií dokumentujících současnou nabídku koupelnového vybavení na českém trhu.

plánujete novou koupelnu?

nebo se chystáte „pouze“ rekonstruovat koupelnu stávající? Rozhodně budete potřebovat nejen nezbytné finance, ale také trochu inspirace. Zkoušeli jste třeba uvažovat o barevném světle? A nebo např. o vaně, která by mohla stát uprostřed místnosti? Co v koupelně děláte? Relaxujete po těžkém dni a nebo si „jen čistíte zuby“?Jsou to možná na první pohled banální otázky, ale odpovědi na ně vám mohou pomoci při výběru té pravé koupelny. Rozhodně stojí za úvahu, zdali právě ta vaše koupelna bude jen a pouze místo pro vykonávání každodenní hygieny a nebo jestli si např. do vany občas vezmete třeba sklenici vína  a necháte se příjemně unášet teplou vodou. Konec konců, moderní koupelna je v jistém smyslu něčím, co bychom mohli nazvat soukromími lázněmi a od těch tradičních lázní se liší pouze tím, že voda není termální, ale obyčejná a z kohoutku. Ale i to se dá při troše fantazie změnit.

TIP 1: zkuste si pořídit koupelovou sůl a nebo koupelový olej, který vás mimo jiné zbaví případných problémů s vysoušením kůže vlivem vyššího obsahu chloru ve vodovodním řadu. Pobyt v teplé olejové lázni je přirozený a tělo si může dobře odpočinout.

Zajímavým nástrojem na vytváření atmosféry je změna světelných podmínek. Není nutné si pořizovat nákladné stmívací zařízení ani komplikovat rozvod elektrické sítě v koupelně. Úplně postačí obyčejná svíčka.

TIP 2: pokud máte rodinný dům a nebo větší byt, ve kterém si můžete dovolit udělat koupelnu s užitnou plochou alespoň 12 metrů čtverečních, pak určitě zvažte, zdali si nepořídit vanu určenou k instalaci do volného prostoru. Je to velmi komfortní a elegantní řešení. Rozhodně přitom budete mnohem blíž ideálu domácích soukromých lázní.

Foto: Kaldewei, Ideal Standard

Moderní vanamoderní koupelna je rozhodně místem nejen pro vykonávání každodenní hygieny, ale také pro relaxaci, stačí svíčka...

Obložení vanyobložením i poměrně klasické či obyčejné vany vznikne mimořádně atraktivní interier koupelny.

Vana v prostoruumístění koupelny do prostoru vyžaduje minimálně cca 12m2 užitného prostoru.

Vana pro dvavana pro dva je komfort "bez komentáře" v koupelně se přece dá dělat opravdu "cokoliv".

baterie jako artefakty

Vyšperkovat si koupelnu není na jednu stranu zas až tak náročné, přeci jen je to poměrně malá místnost, kde je každý zásah a změna vidět. Možná ale právě proto stojí zato pohrát si s nějakým detailem a udělat z vlastní koupelny něco výjimečného, třeba jen změnou osvětlení a nebo ještě lépe: pomocí baterie.Většina z nás vnímá baterie jako něco ryze účelového a jak potvrzují prodejci koupelnového vybavení, lidé opravdu věnují těmto nezbytným součástem koupelny poměrně malou a nebo vlastně skoro žádnou pozornost. Nejlépe jsou na tom podle statistik baterie umyvadlové, ale baterie vanové či sprchové už opravdu chápeme většinou jako pouze a jen nástroj k ovládání tlaku a teploty vody. Přitom právě taková zdánlivé „banalita“  a samozřejmost, jakou je baterie, může koupelnu „vyšperkovat“ a učinit z ní něco mimořádného.

Není design jako design při volbě té „správné“ baterie je rozhodně dobré neopomenout praktické hledisko. Onen „správný“ design není jen o kráse, ale také o funkčnosti. Na pohled hezká baterie by vám měla lahodit oku a stejně tak by měla jít bez problému do ruky a měla by být ruce příjemná.

Zejména u nadstandardního zboží, což v případě baterií znamená velmi zhruba překročení hranice cca 4 000Kč není  od věci očekávat ani ne tak bezproblémovost obsluhy, jako spíše její příjemnost a snadnost.  Je to podobné jako s luxusními látkami, např. s kašmírem, který je velmi příjemný na dotek a člověkovi může dělat dobře už jen to, že ho má na sobě bez ohledu na vzhled samotných šatů.

Foto Hansgrohe, Dornbrach

není snadné přijít s něčím originálním, ale nemožné to není. Vanová baterie

i baterie může být malou kompozicí tvarů a malým uměleckým dílem. Luxusní vanová baterie

baterie může pak doplnit originální řešení koupelny. Umyvadlová baterie

TIP pro vaší koupelnu

Koupelna je jistě v prvé řadě o pohodlí a vyniknout by měly zejména její praktické kvality. Neznamená to ale, že k tomu všemu ještě nemůže být ještě tzv. krásná. Máme pro vás jeden tip, který je o zmíněných praktických kvalitách a zároveň dobře vypadá.Podomítkové baterie a armatury jsou velmi elegantním řešením. Do prostoru koupelny či toalety vystupuje pouze ovládací mechanizmus a vše ostatní zůstává diskrétně skryto. Stačí stisknout tlačítko a začne téct voda v požadované teplotě a nebo se spláchne toaleta. Podomítkové armatury je přirozeně potřeba vsadit – zasekat do zdi, ale jde to i jinak.
TIP: zkuste vytvořit předstěnu, do které se celý mechanizmus skryje a obložte ji pak jinými kachličkami, než zbytek koupelny. Je to efektní a praktické řešení.Velmi působivé je pak takové řešení zopakovat dvakrát, tedy např. jedou u toalety a jednou v případě umyvadla. Prostor tím dostane zvláštní symetrii. 
Foto Richter und Frenzel

zopakování jednoho prvku (např. právě předstěny) dodá místnosti zajímavou symetrii. Symetrie koupelny

vše je ve dvou barvách, jen předstěna je provedena v barvě šedé. Předstěna WC

podomítkové armatury jsou elegantním řešením. Podomítkové armatury v koupelně

koupelnový evergreen: sprchový kout a vana „v jednom“ 

Každý druh nábytku nebo nějaký jiný tzv. zařizovací předmět, se ve své kategorii může stát „hitem“ a to nejen díky reklamním kampaním, ale prostě proto, že je povedený a dokáže dobře posloužit svému uživateli. To je zcela jednoznačně případ vanových Sprchový kout a vana v jednomzástěn, které umí proměnit vanu ve sprchový kout a opakovaně přitahují pozornost potenciálních uživatelů.Sprchování ve vaně je po klasickém koupání, tedy ležené ve vaně, tím nejoblíbenějším a nejpraktikovanějším způsobem provádění každodenní hygieny. Pochopitelně je přitom nutné dávat pozor, aby sprcha neustále směřovala směrem do vany a ne ven. Ve sprchovém boxu, kde za sebou člověk zavře dveře, takové problémy odpadají a sprchování pak nemusí být v žádném ohledu kontrolované. Uživatel se tedy může jednoduše oddávat požitku z dopadající vody zcela nerušeně. 

Dva v jednom. Jak vybírat? V mnoha koupelnách ale není možné zřídit vanu i sprchový kout zároveň. Lze ale na vanu jednoduše namontovat krycí panel, který se jako skládací dveře při sprchování rozvine a pak se zase složí. Zvykli jsme si takovému zařízení říkat „vanová zástěna“. Ty nejlevnější a zároveň dostačující zástěny, se pohybují v cenách okolo 8 000Kč. Nejsou to „designové“ kusy, ale svou úlohu zvládnou. Rozhodující je v prvé řadě to, z kolika dílů se zástěna skládá. Čím více dílů, tím větší možnost přizpůsobení prostoru, který vznikne zataženém zástěny. Jednodílné zástěny jsou buďto zcela pevné, fixní, neumožňující žádnou manipulaci a jsou zkrátka stále ve svém „otevřeném“ stavu a nebo se dají pouze vertikálně sklopit – tedy vlastně zavřít. Třídílné zástěny jsou takřka universální a uspokojí v podstatě kadého.

TIP: rozhodně je dobré se přesvědčit, zdali je zástěna vyrobena z bezpečnostního skla a zdali je řemeslníkem instalována natolik pevně, že ji v případě uklouznutí a vlivem následného pádu jednoduše nevyvrátíte. 
Foto Huppe, Ravak

jednodílná se většinou pouze zavřít či otevřít, případně je zcela fixní a napevno v otevřeném stavu.

Jednodílná zástěna na vanu   Jednodílná zástěna, sprchový kout na vanu

dvoudílné zástěny neposkytnou takový komfort, jako vícedílné - nedokáží vytvořit prostor sprchového koutu krytého ze všech stran.

Dvoudílná zástěna sprchového koutu   Dvoudílná zástěna na vanuzástěny se dají instalovat i na rohové či jinak netypicky tvarované vany.

Ideální jsou třídílné, které (pokud je vana u zdi a v rohu) dokáží vytvořit prostor srovnatelný se sprchovým koutem. 

přesvědčte se, že je zástěna vyrobena z bezpečnostního skla a že ji při případném pádu uklouznutím jednoduše nevyvrátíte.

Nová koupelna? Několik tipů, než za něco zaplatíte

Třídílná zástěna na vanuPři zařizování koupeny se budeme pochopitelně řídit snahou po dosažení funkční a pohodlné koupelny, nicméně na estetickou kvalitu bychom jistě neměli rezignovat. Před návštěvou koupelnového studia je ale dobré si uvědomit, že není nutné mít veškeré součásti nové koupelny tzv. krásné a že např. krásná vana docela dobře vyzní na jinak docela obyčejném pozadí. Jinými slovy : ...pokud nepatříte mezi „horních 10 000“ a musíte při plánování koupeny uvažovat také její finanční náročnost, pak zkuste zvážit následující rady, přičemž vycházíme z předpokladu, že základními stavebními kameny každé  koupelny je vana a umyvadlo, v polovině tuzemských koupelen je také neoddělená toaleta a výjimečný není sprchový kout. To je vlastně jaká si „kostra“ koupelny a ta se dá „ozdobit“. 

1.V koupelně, která nebývá velkou místností, postačí jen jeden solitérní nebo jinak výrazný předmět, tedy např. elegantní vana či výrazné umyvadlo.

2. Velmi efektní jsou výrazné pákové či kohoutkové baterie k umyvadlu, které pozvednou o několik tříd i jinak relativně obyčejné vybavení koupelny. 

Nová koupelna3.To, co platí o umyvadlových bateriích, platí také o zrcadlech a to zejména v případě, kdy jej pověsíte nad umyvadlo, které stojí proti vchodu do koupelny a je tedy tím, co je první vidět.

4.Pohledovou atraktivitu dokáží vytvořit dobře volené doplňky, tedy např. nerezový mýdelník,  zajímavý stojan – sušák na ručníky či „koupelnová tyč“.

5.Nejlevnějším a velmi jednoduchým způsobem povýšení obyčejné koupelny je zvolení nějakého netradičního, např. keramického obkladu stěn. Velmi dobře tzv. fungují syté pastelové barvy, např. kombinace žluté, modré a zelené.

6.Nepodceňujte osvětlení koupelny. Jednak si pomocí světla můžete udělat příjemnou atmosféru ve chvíli, kdy jen tak relaxujete třeba ve vaně, a pak také světlo vytváří do značné míry kvalitu místnosti a navíc, hezký zdroj světla může být zajímavým doplňkem vaší nové koupelny.

Foto: Keramag Sanitec

Barvy do koupelnynepodceňujte barvy. Obyčejná koupelna se třeba jen díky oranžovým ručníkům, které ladí s obrazem, stěnou, dlaždičkami atd. celá "rozsvítí".

Barva a struktura koupelnybarva a struktura stěny je dalším nástrojem, jak z poměrně obyčejné koupelny udělat něco výjimečného - zajímavého.

Umyvadlo v koupelněněkdy stačí jen jeden výjimečný prvek, třeba zajímavé umyvadlo a platí to zejména v případě, kde stojí proti vchodu a my jej tedy při vstupu máme přímo na očích.

Světlo v koupelněsvětlo je velkým tvůrcem atmosféry a navíc může hezký světelný zdroj fungovat jako zajímavý doplněk koupelny.

bidet z obyčejné toalety 

Bidet a toaletaPokud uvažuje o bidetu a zároveň nemáte dostatek místa na jeho umístění, pak můžete vyzkoušet přídavné bidetové zařízení, které se jednoduše připevní na vaší toaletu a nahradí její stávající prkýnko. Na trhu je v současné době několik novinek.

Zmíněná přídavná zařízení se nabízejí pod různými obchodními názvy. Nejčastěji jako bidetové prkýnko, přídavné bidetové prkýnko, přídavný bidet atp. Pro volbu mezi nepřeberným množstvím těchto zařízení je pochopitelně rozhodující cena v poměru s nabízeným komfortem a  kvalitou, nicméně, klíčové je konstrukční řešení. 

pohodlí

Bidet a WCMíru pohodlí a péče ovlivňuje způsob umístění spršky a případného fénu. Jde vlastně o to, zdali je sprchovací a vzduchové zařízení upevněno napevno a nebo jestli se lidově řečeno zasouvá mimo dosah možného kontaktu s exkrementy. V prvním případě se člověk musí při vykonání potřeby „kontrolovat“, v případě druhém nikoliv.

Komfortní řešení představují elektronicky řízené bidety (cca od 15 000 Kč), jejichž fungování (teplota a intenzita proudu vody) si může každý nastavit a měnit podle libosti. 

Na trhu je několik novinek, které nabízí různé mutace bidetové kultury. V zásadě se liší v detailech, které ovlivňují uživatelovo pohodlí. Komfortní bidetJedná se primárně o samosplachování a variabilitu nastavení teploty a tlaku vody a vzduchu.Použití V případě těchto přídavných zařízení se rozhodně doporučuje přikoupit si jejich montáž. Ta může být na první pohled jednoduchá, ale vždy představuje napojení na vodovodní a odpadní řad. Bidetová prkýnka se dají použít na všechny běžně prodávané toalety. Jediným problémem může být jejich případné napojování na elektrickou síť. 
Koupelny-sen.cz, Ideal Standard

Bidetovací prkénkopřídavné zařízení může být velmi komfortní s možností nastavit teplotu i tlak proudu omývající vody, a u sušícího vzduchu.

Bidetovací sprchanaopak nejjednodušší bidetové prkýnko je vlastně jen šikovně umístěnou sprškou v zadní části mísy.

Napojení vody na bidetinstalaci svěřte profesionálům. I takovéto banální ovládání je nutné napojit na přívod vody.

 

pračka? Kam s ní?

Pračka v koupelněPračka patří koupelny, o tom není pochyb. Co když nám ale místo v koupelně chybí? Kam nezbytného pomocníka umístit, aby byl po ruce vždy, když bude potřeba, ale zároveň zbytečně nepřekážel v době, kdy o něj nestojíme?Dost bylo praček, které zabraly veškeré volné místo v koupelně, dnes jsou na trhu mnohem užší a mělčí výrobky, které zaberou téměř o polovinu místa méně. Máme-li tedy k dispozici prostor o velikosti 60 x 40 cm, není problém sem umístit užší pračky s předním vrchním plněním.Pračka, která se plní zepředu, je vhodná hlavně tam, kde je před spotřebičem dostatek místa. Výhodu zde představuje odkládací prostor na pračce, kterým v koupelně nikdo nepohrdne.Naopak pračka s vrchním plněním potěší ty, kteří tolik místa před pračkou nemají a kteří zároveň nepotřebují využívat pracího pomocníka jako odkládací plochu.Pračku v kuchyni? Je-li vám i přesto koupelna těsná, nezbývá nic jiného, než zvolit pro umístění pračky jinou místnost. Častou volbou bývá kuchyň, kde se dá pračka dobře zakomponovat pod kuchyňskou linku.Zde je ale nutná pračka s předním plněním, tu s vrchním by totiž v tomto případě nebylo možné otevřít. Pračka většinou zabere tolik místa, kolik myčka nádobí o klasické šířce, tedy 60 cm, neměla by proto nijak narušit kompozici. Výška bývá většinou kolem 85 cm, což bývá často přímo výška kuchyňské linky.

Jiné možnosti varianta pračky v kuchyni se však nemusí zamlouvat každému. Jiných možností již tolik není, nicméně s troškou fantazie a originality můžeme pračku umístit takřka kamkoliv. Výjimkou nebývá sklep či komora, ale ani jiný, mnohdy nepředstavitelný prostor. Důležité však je uvědomit si, že je potřeba pračce podřídit přívod vody a dopad. 

Umístit pračku do ložnice či obýváku? A proč ne, když je v nich tolik kýžené místo? Výrobci přicházejí s řadou designově příjemných a originálních kousků, tudíž umístit pračku na zcela nezvyklé místo v bytě nemusí být jen bláznivý nápad, ale dokonce konečné řešení nepříjemné situace. V tomto případě však často převažuje vzhled pračky nad funkcemi, proto bychom tento výběr měli pečlivě zvážit.
Zároveň jsme v tomto případě limitováni dobou, po kterou můžeme prát. Povídat si s přáteli nebo snad usínat u pravidelného houpání bubnu a přehazování prádla nemusí být vždy příjemné.

rekonstrukce koupelny ​

2 umyvadla v koupelněMezi části bytu nebo rodinného domu, které nejčastěji volají po přestavbě, rekonstrukci nebo alespoň modernizaci, patří zcela určitě koupelny. Zvlášť markantní je to ve starších bytech a domech. Umíte si vybrat? Není toho málo: víte jak funguje termostatická baterie, jaká by měla být dlažba, obklady,zvolíte keramické umyvadlo? Láká vás akrylátová vana, sprchová kabina, potřebujete nové rozvody... Největším problémem bývá velikost (spíše nevyhovující dispozice) místnosti a nefunkční a vysloužilé vybavení. Před zahájením vlastní rekonstrukce je však dobré uvědomit si, že i drobné stavební práce představují poměrně citelný zásah do soukromí obyvatel domu a celkové podoby interieru.

Nejefektivnějším způsobem jak zmodernizovat koupelnu je zkrátka a dobře vybourání a následné vyzdění nových příček, „natažení“ nových rozvodů vody a instalace moderního zařízení. Stavbou nových příček můžete získáte prostor potřebný k umístění větší vany nebo kýženého sprchového koutu, druhého umyvadla, případně pisoáru nebo bidetu. V tomto směru vám nejlépe poradí některé z koupelnových studií, které mohou doporučit projektanta i realizační firmu. Rozhodně však není od věci následné soukromé výběrové řízení, spojené s osobní prohlídkou dříve realizovaných zakázek a s pohovorem s uživateli. Ceny stavebních a dalších odborných prací, ani materiálu a nových sanitárních předmětů totiž nejsou nijak nízké.

Orientační ceny:

  • stavební práce + materiál od 100 000 do 250 000 Kč
  • nové rozvody asi 50 000 Kč
  • sprchová kabina od 16 000 Kč
  • akrylátová vana 7 000 až 12 000 Kč
  • keramické umyvadlo 800 až 40 000 Kč
  • obklady 200 až 1 200 Kč za m2
  • dlažba 300 až 1 500 Kč za m2
  • termostatická baterie 6 000 až 18 000 Kč

V loňském roce vstoupila v platnost novela stavebního zákona a dnes stačí k přestavbě původní koupelny pouhé ohlášení stavby. Tady ovšem pozor, změny dispozic bytu nebo domu už v některých případech podléhají stavebnímu povolení a proto je lepší informovat se předem na příslušném stavebním odboru nebo úřadu.  Rekonstrukce koupelny ve starším domě totiž v naprosté většině případů představuje i docela zásadní stavební úpravy. Týkají se buďto výměny nebo alespoň nových přípojek na stávající rozvody vody, elektřiny a kanalizace, výměny měřičů energií a dalších aspektů. Právě s těmito záludnostmi a nástrahami by měla realizační firma dopředu počítat a zařídit se podle toho. 

Rozhodně profesionál. V celkovém rozpočtu na přestavbu koupelny je přece jen zapotřebí předem kalkulovat s cenami materiálu, prací a vybavení. Požadujte co nejpřesnější a pokud možno detailní výčet materiálu, podrobný finanční rozpočet i kalendář plateb a rozhodně nikdy neplaťte předem. Trvejte na sepsání smlouvy o dílo, do níž zakomponujte smluvní cenu a penále za nedodržení termínů. Pak začněte uklidňovat rodinu a obrňte se trpělivostí. Stavba za chodu domácnosti není skutečně nic jednoduchého. I kdyby rekonstrukce trvala pouze týden.  S čím je třeba kalkulovat

  • odpojení elektřiny, vody, plynu, odpadů a rozvodů topení + demontáž zařízení
  • demoliční práce - odstranění obkladů a dlažby, vyřezání energetických rozvodů, bourání stěn, příček a dveřního rámu
  • vyzdění nových příček podle projektu, usazení nového dveřního (okenního) rámu a instalace rozvodů s tlakovými zkouškami
  • příprava stěn a stropu pro obklady a podhledy (osvětlení, odvětrání, klimatizace), obklady včetně lišt a spárování
  • usazení a obezdění vany (vaničky sprchového koutu)
  • izolace a položení dlažby, montáž odtoku (pozor na správné vyspádování)
  • usazení sanity, stěn sprchového koutu nebo zástěny, osvětlení, topení

Pavel Hluchý
foto archiv autora

Rekonstrukce koupelnyrekonstruujete-li, máte možnost měnit také dispozici – vybavení. Můžete se rozhodnout také mezi sprchovým koutem, vestavěnou sprchou a nebo vanou.

Kombinace podlahy v koupelněkombinace podlah v koupelně je efektní, ale zde by měl uživatel přemýšlet zejména o kvalitách čistě praktického charakteru. Dřevěná podlaha v koupelně musí být ošetřena, lakována, vyspárována atd. jinak, než v obývacím pokoji.

Vytápění koupelny, koupelnový žebřík​volba vytápění v koupelně je otázkou pohodlí a komfortu. Podlahové vytápění není vidět, ale vyžaduje stavební úpravu, tradiční sušáky/ topení v podobě "žebříků" stačí jen zapojit. Ale pokud jsou na teplou vodu pak je lépe svěřit věc odborníkům.

 

podomítkové baterie a pohledové, tedy tzv. přiznané, neschované armatury z ušlechtilého kovu jsou velmi efektní. Instalaci takového vybavení by si měl rozmyslet i zručný kutil.

nová koupelna, současné trendy a životní styl? 

Nová koupelnaVelmi často se „koupelnová móda“ popisuje a nebo řeší z pozice barevného uspořádání, tvaru a nebo stylu jednotlivých zařizovacích předmětů. Když ale trochu poodstoupíte a prohlédnete si všechny časopisy o bydlení a koupelnách za poslední cca tři roky, pak co vidíte? Ano, v podstatě je to stále stejné, jednotlivé výrobky a značky jsou si často velmi podobné a až na drobné výjimky dodržují několik základních pravidel. Když si tedy koupíte „moderní“ nebo „trendovou“, případně také „luxusní koupelnu“, tak si budou dost podobné a vlastně vám s drobnými nuancemi nabídnou totéž. A co je tedy všem společné? Co je podstatné a co rozhodně podstatné není? Chcete novou koupelnu, zajímají vás současné trendy a „vysoký“ životní styl?

Je to vlastně velmi prosté. Současná koupelnová móda mluví jazykem minimalistů. To už všichni známe a na to jsme si asi bez problémů zvykli. Moderní koupelna také již dávno není určena jen k provozování těch několika úkonů, které představují každodenní hygienu. Koupelna je dnes prostor pro relaxaci a odpočinek. V koupelně se „žije“ a „bydlí“ podobně jako v lázni, kam si rovněž chodíme odpočinou a „pobýt“. Ale co je ještě důležitější a co vlastně dělá koupelnu moderní koupelnou, je prostor. Generace, které je dnes třicet let a více, má jistě v živé paměti standardní dva metry čtvereční, které byly vymezeny koupelnám v umakartových jádrech normalizované výstavby „panelových bytů“. Pokud se obytné plochy je-li to jen trochu možné a pokud si navíc přejete moderní a současnou koupelnu, pak ji přiznejte nárok na těch pár metrů navíc. A co tím získáte? 

Jednoduše budete mít doma vlastní soukromou ozdravovnu, vlastní lázně a pokud se naučíte používat různé olejové či bylinné koupelové přísady a pokud se ještě rozhodnete investovat do nějakého masážního zařízení typu hydromasážní vany, tlakové masáže sprchováním atp., pak dáte za pravdu přísloví, že kam chodí slunce, tam nechodí lékař. Ve skandinávských zemích, odkud pochází kultura saunování, je slunečních dnů skutečně poskromnu a jak to řeší? No právě vysokou kulturou těla, lazebnictvím, horkou vodou a párou. Příjemný pobyt ve vlastních lázních.

Karel Holý
Foto: Keramg, Koralle, Hansgrohe

Moderní koupelnajasným trendem je minimalistické tvarosloví. Velká „prázdná“ a přitom příjemně obyvatelná koupelna s nějakým prozdravotním, např. hydromasážním zařízením je onou „soudobou, moderní“ koupelnou.

Velká koupelnatakovouto koupelnu o velikosti obývacího pokoje si asi může dovolit málokdo, nicméně, může to být ideál, ke kterému se lze přiblížit, zejména při adaptaci bytu a uvažování, zdali tedy opravdu nedat koupelně o něco víc, než standardní 2 metry čtvereční.

Prostornější koupelnapřibližně 10 metrů čtverečních už nabízí relativně velkorysý koupelnový prostor. Je to velmi příjemná změna.

Velká luxusní koupelnavelké koupelny jsou přirozeně i výzvou pro designéry, kteří tak mohou více popustit uzdu fantazii.

Otevřená koupelnakoupelna může být otevřená okolnímu obytnému prostoru, např. pomocí prosklených transparentních ploch. Efekt prostoru se tím ještě násobí.

Prostorná, velká koupelnavelká koupelna je přirozeně svého druhu luxus. Ale jako inspirace může sloužit i těm, kteří musí volit ekonomičtější řešení.

jaké barvy sluší koupelně? 

Čím více máme možností na výběr, tím hůře jsme schopni si vybrat. To platí o obkladech a dlažbách do koupelny snad trojnásob. Na trhu je tolik rozmanitých barev, vzorů a materiálů, že se v nich můžeme lehce ztratit. Jaké tedy jsou?

jaké barvy koupelny nosí?

Jakou barvu do koupelnyBarva koupelny dělá mnoho. Studená je příjemná v létě, navodí příjemný pocit jemného chladu, v zimě naopak působí studeně a zdá se, že je v místnosti větší zima. Na prahu třetího tisíciletí se ovšem nosí extravagance a originalita, proto nemusíme mít strach. S klidným svědomím dejme fantazii zelenou! Nicméně pozor, abychom nepřekombinovali!

Tmavé barvy jsou sice originální, malému prostoru však jedině ublíží. Více se hodí do prostornějších koupelen, i tady ale platí, že všeho moc škodí. Tmavá proto může být maximálně jedna stěna, na které se potom dobře vyjme světlé umyvadlo nebo skříňky. Malou koupelnu tmavá barva opticky zmenší a navíc dodá pocit stísněnosti.Do malé koupelny se proto hodí světlejší barvy, které koupelnu prosvětlí a opticky zvětší. Bílá sice příliš originálně nezní, pro koupelnu však rozhodně není šlápnutím vedle. Stačí obměnit doplňky a koupelna se v mžiku stává zcela novou!

Chceme-li však i přesto použít tmavší barvu, která je navíc v lesklém provedení, musíme si být vědomi toho, že na lesklých obkladech bude vidět každá kapka. I ta čistá.

Současné trendy se spíše obracejí na praktičnost a jednoduchost než na zdobení a kudrlinky, jak tomu bylo zvykem dříve. Jednoduché obklady i dlažba dají vyniknout zajímavým doplňkům. Neobvyklé tvary zařizovacích předmětů se tak zbytečně nebijí s výraznými barvami.  

Největším trendem jsou přírodní materiály, které však právě v koupelně nejsou „tím pravým ořechovým“. Vlhkost a celkově jiná atmosféra vodního království jim totiž příliš neprospívá. Dřevo, které koupelnu příjemně proteplí a navodí atmosféru podobnou zbytku obývacího prostoru, si proto mohou dovolit hlavně majitelé obrovských koupelen, kameny jako mramor nebo žula by v malém paneláku taky moc parády nenadělaly. Nehledě na to, že jsou mnohem náročnější na údržbu.

Martina Tlachová
Foto: Grand Princ, Dům a byt

Světlé barvy v koupelněsvětlé barvy dokážou koupelnu opticky zvětšit.

 

Vzorová koupelnajednoduché vzory dají vyniknout zajímavým tvarům umyvadla i toalety.

Koupelna a dřevokoupelnu v teplých tónech oceníme hlavně v zimě.

 

do koupelen se dnes hodí i dřevo.

kupujete koupelnu? Máte prostorovou představivost?

Většina článků v poloodborném tisku, či internetových médiích, rozebírá problematiku výběru Prostorná koupelnakoupelnového vybavení z pohledu stylu a estetické kvality. Stejně tak prodejci nabízí romantické, klasické, moderní či jiné koupelny a zákazník pak hledá tu, která je mu nejblíže, ve které se cítí dobře, asi jako v oblíbených šatech. Pro jednoho jsou tedy připraveny formální šaty, oblek s kravatou a bílím límečkem, na někoho čeká sepraná džínová bunda a sandály. Obchodníci vlastně neprodávají koupelnu, ale životní styl. Má to ale jeden háček: pokud si šaty nemůžete vyzkoušet…těžko pak říct, zdali vám padnou a nebo ne. Máte prostorovou představivost? Drtivá většina koupelnového vybavení se dnes prodává ve specializovaných obchodech typu koupelnové studio, kde je k dispozici odborný, a nebo alespoň poučený personál se znalostí minimálně svého vlastního sortimentu a veškerých případných úskalí spojených s jeho instalaci v zákazníkově koupelně. Vedle samotných koupelen se logicky nabízí i jejich doprava a montáž. Jinými slovy, zákazník zde dostane koupelnu tzv. na klíč, a to velmi často i včetně obkladů, vytápění či podlahy. Koupelnová studia bývají velmi často realizovány jako „showroomy“, tedy jako prodejní galerie, ve kterých je několik koupelen vystaveno v plném vybavení a zákazník do nich může vstupovat a udělat si o nich zcela konkrétní představu a získat zkušenost. Zbytek sortimentu si pak musí zájemce objednat z katalogu, čímž svěřuje budoucnost své nové koupelny do péče vlastní prostorové představivosti podporované pracovníkem studia a případnou ilustrační 3D vizualizací. Pokud takovou představivost nemá, měl by si vše pořádně rozmyslet. 

TIP: dokážete jedním pohledem odhadnout a správně určit velikost místnosti? Dovedete si představit kostku, jak stojí čelem proti vám, a v mysli ji rozříznout v rovině dané levou horní a pravou spodní stranou? Co z té kostky zbude? Pokud nevíte, těžko ve vašem případě hovořit o prostorové představivosti a je rozhodně lépe vybírat jen takové zboží, které vidíte před sebou, na které si můžete sáhnout a které je možné si vyzkoušet. 

Svou prostorovou představivost si můžete vyzkoušet i jinak. Zkuste se postavit do místnosti s tužkou a papírem a pokuste se načrtnou její půdorys, tedy opravdu jen čtyři čáry představující levou, pravou, zadní a přední stěnu. Pak zakreslete okna, dveře a zkuste postupně přidat i nábytek, vždy jen schématicky ale tak, aby prostor, který bude na vaší kresbě zabírat např. křeslo nebo válenda, odpovídal prostoru, které zabírá v reálné místnosti. Jinými slovy, vyzkoušíte si tak schopnost pracovat „v měřítku“ a uvažovat v proporcích.Pak stojí za to ověřit, zdali kresba odpovídá realitě a pokud ano, tak už nebrání nic tomu, aby se zájemce pokusil „pohybovat se“ v nakreslené místnosti tak, jako se pohybuje v opravdovém obývacím pokoji. Pokud mu to půjde, není důvod se obávat nákupu z katalogu. 

Jaroslav Zákolanský
Foto: archiv autora a firem

Vystavená koupelnave vystavené koupelně je možné si vše „osahat“ a zjistit, jak se v ní budete cítit. Výběr z katalogu tohle neumožňuje.

Vizualizace koupelnyvizualizace pomocí počítače dokáže mnohé napovědět a umí nabídnout pohledy z různých stran.

hledáte inspiraci pro koupelnu? Porušujte své návyky! 

Koupelnové umyvadloKoupelna je díky dnešním trendům a proměnám životního stylu jednou z nejvíce se rozvíjející částí obytného interieru. Koupelna je nejen prostředím pro vykonávání základních hygienických úkonů, ale díky masážním systémům a jiným technologiím se z ní stává v podstatě relaxační, rekondiční „wellness centrum“ každého bytu. Koupelna zkrátka není taburizovanou místností, ale přitahuje designéry a architekty i těch nejzvučnějších jmen. Koupelnám se také již nevymezují jen „tradiční“ dva až tři metry čtvereční a naopak není výjimkou, když je koupelna velká jako běžný obývací pokoj.

Pro stále ještě převažující část populace, a zejména tedy zákaznické obce, je vybavování koupelny záležitostí čistě praktickou. Jde tedy primárně o to, aby veškeré její zařízení bylo funkční, spolehlivé a pohledové kvalitě se pozornost v podstatě nevěnuje. Jinými slovy, v estetických kategoriích se koupelna neuvažuje.

V rámci standardů se volí bílá vana, bílé umyvadlo, nad ním zrcadlo, po boku věšák na ručník a dost. Vzhledem k tomu, že v koupelnách většinou nebývají okna a současně jsou tyto místnosti většinou malé, pak se obklady a barvy stěn dělají obvykle světlé tak, aby se koupelna jevila větší. Tolik výčet běžného standardu, který má v sobě spoustu opodstatněné logiky, vychází ze situace na trhu s byty, ve kterých bývá většinou velmi málo místa a tak koupelnám zbudou opravdu jen ty dva metry čtvereční, a současně je takové pojímání koupelny možno s nadsázkou označit jako „středověké“. 

TIP: nechte si inspirovat a máte – li možnost, stavíte – li, adaptujete – li byt, dejte koupelně o dva tři metry více. Uvidíte, že se vám to vyplatí. Je to velmi komfortní. 

Designu koupelnového vybavení se věnuje celá řada významných designérů a architektů. Není to tedy tak, že by se pozornost věnovala pouze obývacímu pokojí a nebo jednoduše tomu, co je neustále na očích. V koupelně se navíc tráví stále více času, v koupelně se relaxuje a odpočívá a tak se zmínění designéři nemusí bát ani o to své publikum. 

Karel Holý
Foto: Sanitec, Keramag, Koralle, Ideal Standard

Koupelna s francouzským oknemkoncipovat novostavbu či adaptaci tak, aby bylo v koupelně okno či dokonce okno francouzské, je vykročením směrem k maximálnímu komfortu.

Komfortní koupelnakomfortní koupelna je v prvé řadě větší než ta „činžáková“.

praktické předstěnové instalace

Předstěnová instalace klozetuZatímco klasické kombi provedení klozetu se šroubuje k podlaze, v poslední době jasně vítězí závěsné provedení ve spojení s takzvanými předstěnovými instalacemi. Výhod je spousta a nahrávají především snadnější údržbě místnosti a úspoře místa.Tím, že klozet zavěsíte na konstrukci vestavěnou do zdi, snadno vytřete podlahu mopem. A tím, že nádrž schováte do zdi, zminimalizujete množství vodorovných ploch, na které se usazuje prach, navíc je systém napouštění vody daleko tišší.V současné době se užívá několik typů předstěnových instalací. Základem každé z nich je plochá nádrž z houževnatého polyetylénu. Ta se může buď obezdít cihlami či tvárnicemi, nebo usadit do kovové konstrukce, která se pak zakryje sádrokartonem. Použití každého z typů se řídí stavebními podmínkami v místě - s nádrží k zazdění se mírně ušetří. Pokud máte k dispozici hodně silnou příčku, můžete ji dokonce celou zasekat do zdi a ušetříte místo, pokud ne, vznikne obezděním či obložením sokl - docela praktická polička na odkládání hygienických drobností.Výrobci samozřejmě reagují i na problémy tuzemského reálného bydlení, a proto se velmi úspěšně prodávají i typy speciálně upravené pro použití při rekonstrukci panelových domů.Zatímco samotný technický systém zabudované splachovací nádržky se chlubí tím, že je neviditelný, systém ovládání má ambice zahrát na city designuchtivých zákazníků. Ještě nedávno bylo možné jednotlivé výrobky z dálky rozlišit právě podle tohoto kritéria. Geberit byl typický svým rozměrným celoplošným tlačítkem, Glynwed preferoval oblejší tvary, Grohedal těžil ze svého napojení na mateřskou firmu vyrábějící baterie, a proto nabízel řady ladící s konkrétní sérií armatur. Kdo se však v současné době podívá do nabídek jednotlivých výrobců, zjistí, že toto generalizování už naštěstí není k použití. Výrobci se snaží oslovit celé spektrum uživatelů - od těch, kteří fandí konzervativní strohosti, až po ty, kdo jsou schopni předělávat koupelnu a WC každé tři roky.

Radek Starý
Foto: Geberit, Glynwed, Sanit Eisenberg

do systému Friaplan se nemusí zavěsit jen klozet, ale i bidet, pisoár či umyvadlo.

Závěsný systém Friaplan      Systém Jádrofix   

vzhledem k tomu, že v panelovém domě navazuje za klozet instalační šachta, je nutné pomocí systému Jádrofix rozepřít konstrukci do bočních stěn.

jak si poradit s malou koupelnou

Malá koupelna je strašidlem nejen obyvatel panelových domů, ale i majitelů bytů v nově stavěných bytových jednotkách. Jako by si někteří architekti pořád nedokázali uvědomit, že koupelna nemá sloužit jen k prosté očistě, ale i vytvoření pohody.Naštěstí na nás nešťastníky myslí i výrobci sanity a nabízejí ucelené řady vhodné pro majitelé koupelen jako dlaň.

Malá koupelnaZačněte umyvadlem: k dispozici jsou umyvadla závěsná i stojící, částečně nebo zcela zapuštěná. Umyvadlo zavěšené na stěně je nejjednodušší a obyčejně i nejlevnější varianta. Pod umyvadlem se nabízí místo pro praktické skříňky s úložným prostorem. Závěsné se jeví jako ideální, protože koupelnu opticky netísní.Kdy by chtěl i do malého prostoru umyvadlo s velkými odkládacími plochami, měl by raději než zapuštěné zvolit polozapuštěnou variantu. Deska pak nemusí mít standardní hloubku 60 cm, ale třeba jen poloviční, čímž se opticky zvětší prostor.

Raději sprchu: sprchový kout je vhodné řešení pro ty, kdo preferují sprchu. A v neposlední řadě také pro všechny, do jejichž koupelny se vana prostě nevejde. Hlavní výhoda? Sprchový kout mívá malý půdorys, jednoduchý, někdy bezbariérový vstup. Do koupelny se tím pádem vměstná i pračka nebo skříňka na mycí a toaletní potřeby.V malé koupelně se vyplatí nekupovat klasický nebo obdélníkový tvar, lepší jsou pětiúhelníkové nebo čtvrtkruhové vaničky, které zachovávají při sprchování rozumný prostorový standard. Ale pozor – při výběru nešetřete místem za každou cenu. Ve sprchovém koutu o rozměrech 75 x 75 centimetrů se umyje maximálně malé dítě.Otevírání zástěny vyberte raději posuvné nebo skládací – křídlové dveře jsou sice výborné kvůli údržbě, ale záleží na tom, zda máte proti dveřím dost místa na otevírání.

Podomítkové baterie šetří místo: pokud kompletně rekonstruujete koupelnu, nechejte do malého sprchového koutu zabudovat podomítkové baterie. Nejenže vypadají elegantně, ale nad obklady vyčnívají jen ovládací prvky – samotné rozměrné těleso baterie je ukryté pod omítkou. V malé koutu i těch několik málo ušetřených centimetrů hraje roli a vy se při každé „otočce“ nebouchnete o vyčnívající baterii.Právě na základě požadavků pro umístění do malé koupelny lehce přetvořili ve své době módní rohové vany do v současné době populárního asymetrického provedení. Má velkou výhodu – na šířku v nejširší části jen málo přesahuje metr, délky se pohybují od 140 do 160 centimetrů, to znamená, že se vejdou i do minimálního prostoru. Přitom mycí prostor je mírně úhlopříčný, takže se tak „naženou“ chybějící podélné centimetry.

A co se rozhodně nehodí do malé koupelny: Určitě rovnoramenná rohová vana, dále sprchový kout s velkými křídlovými dveřmi, nebo neprůhledná sprchová zástěna.Dále tmavé obklady či výmalba, robustní nábytek včetně hlubokých skříněk a mnohobarevné kombinace obkladového materiálu.

Radek Starý

Foto: Ideal Standard, Sanitec, Jika, Ronal, Panel Story

příklad rekonstrukce umakartové koupelny pomocí spojení prostorů oddělené koupelny a WC:

Původní umakartové jádro    Rekonstrukce koupelny

Umývátko do malé koupelnyumývátka bývají sice původně určena pro klozety, dobře ale poslouží i v miniaturních koupelnách.

Uskočená vanatakzvané „uskočené“ vany jsou v místě pro nohy zúžené, díky tomu lze mírně posunout umyvadlo.

koupelnové trendy: evergreen DÉŠŤ

Sprchová dešťová hlaviceKoupelna je v prvé řadě místností, která musí splňovat celou řadu technicko hospodářských parametrů a k tomu musí vyhovět i bezpečnostním kritériím. Pro uživatele jsou ale důležitější jiné věci, neboť tyto problémy spadají spíše do kompetence instalatérů a montážních firem. Již přibližně 5 let známe „déšť“ a vypadá to, že je jedním ze zcela nejpopulárnějších způsobů sprchování.

Masážní vany zaměstnávaly pozornost odborného tisku a uživatelů v ČR přibližně od začátku 21 století. A masážní sprchování bylo jako trend i móda v těsném závěsu za nepřebernými variacemi bublinkových, vodních, vzduchových, kombinovaných a jiných masážních systémů, které se stávaly trvalou součástí speciálně upravených vanových těles. Dnes už takové systémy nikoho nikterak zvlášť nevzrušují a primární péče výrobců koupelnového zařízení se ubírá velmi často směrem k maximalizaci pohodlí, komfortu, bezpečí a uživatelské nenáročnosti. Všem těmto tendencím pak zvláštním způsobem vyhovuje „déšť“, čili speciální, ale nikterak technicky náročně řešené sprchování, které je přirozené a vlastně „opisuje“ od přírody, ve které úplně normálně občas prší.

co je to déšť?

Deštěm se rozumí specifický způsob sprchování, respektive použití netradiční sprchové hlavice, která se od té klasické výrazným způsobem liší: 

  1. “dešťová“ hlavice je široká a plochá tak, aby z ní mohlo pršet podobně jako z mraku, tedy nikoliv usměrněně jako z klasické hlavice, ale zcela do široka.
  2. charakteristickým znakem je také nízký tlak vody, pod kterým voda opouští hlavici a padá spíše volným pádem, tedy stejně, jako v přírodě.

Relaxace, uvolnění, kontakt s „něčí přirozeným“ a nebo alespoň s něčím, co se snaží od přírody poučit. Déšť by si mohl vyrobit takřka každý, alespoň průměrně zdatný domácí kutil. Stačilo by jen snížit podhled a instalovat mřížku, který bude déšť simulovat. Ale možná bude lepší déšť zakoupit ve specializovaných prodejnách typu koupelnových studií. Naše dokumentující fotografie jsou od f. Duravit.

Foto: Duravit

Zabudovaná stropní sprchadéšť je stejně jako v přírodě vlastně volně padající voda. A je to příjemný pocit.

Stropní sprcha, déšťtzv. déšť je jedním z poměrně mladých, ale přesto vlastně už evergeenů koupelnového vybavení.

Evergreen „malá koupelna“

Malá koupelnaJe to stále aktuální téma a malá koupelna je problém, se kterým se potýká nejeden uživatel a platí to zejména u uživatelích koupelen v normalizovaných panelových bytech pocházejících z výstavby 70 a 80 let. Ale i malá koupelna se dá řešit, což neznamená, že existuje nějaké „kouzlo“ nebo nějaké maximálně úsporné řešení dispozice. Existují ale jednoduše malé zařizovací předměty a kompaktní sety určené do malých koupelen.

Ale dost slov. Situaci a její řešení nejlépe ilustrují přiložené fotografie. Zařizovací předměty určené do malé koupelny jsou v prvé řadě předměty, které jsou svou instalací a proporcemi ohleduplné ke stísněným podmínkám koupelny. Jejich hlavními znaky jsou:

  1. snaha po využití „slepých“ míst, tedy rohů a tím pádem se můžeme setkat s rohovým pisoárem, s rohovým umyvadlem nebo celým setem umyvadla a toaletních skříněk, které jsou rovněž určeny pro umístění do rohu.
  2. integrované prvky, kompaktnost, lidově řečeno, takové vybavení je většinou řešeno jako několik prvků v jednom. Nejčastěji jsou to umyvadla s toaletními skříňkami, zrcadlem a osvětlením, vše jako jeden „kus“.

TIP: klasickým problémem je také sprchování versus koupání se ve vaně. Ale to je řešitelné a třeba právě pomocí zmíněných „integrovaných prvků“, čili např. díky vaně, která má instalovanou sprchovou zástěnu. Pro více informací čtěte ZDE.

Red.

Foto: Ideal Standard, Teiko

Vanový závěsklasikou jsou vanové zástěny, které učiní z vany "dva v jednom", tedy sprchový kout + vana.

Set toaleta a bideta i malá koupelna sii zaslouží komfort, třeba v podobě setu toalety a bidetu.

Rohové umyvadlopodobné řešení zabere minimálně o 50 % méně místa, než řešení klasické, tedy ke stěně a nikoliv do rohu.

Rohové umyvadlo v malé koupelněneexistuje žádná ideální kompozice dispozice, ale je možné používat zařizovací předměty, které jsou pro malé koupelny určeny, např. rohová umyvadla.

je termostat pro každého?

Termostatická baterie sice nabízí úspory vody i energie v desítkách procent, nehodí se ale do každého bytu. Termostatům totiž nejvíce vyhovují vodovodní rozvody se stálou teplotou a tlakem vody.

termostatNejlepších výsledky tedy nakonec dosáhnete tam, kde byste ji skoro ani nepotřebovali. Tedy v domech a bytech, kde se dodávka teplé užitkové vody zajišťuje buď centrálním zásobováním z teplárny, anebo tam, kde si ji sami ohříváte do zásobníku (bojleru). Oba způsoby totiž dávají stabilně teplou vodu, navíc v dostatečném množství, takže baterie dostává vše, co potřebuje k bezchybné práci. Pokud bydlíte v domě, kde je víc odběrních míst ve více podlažích, bude zásobování teplou vodou zřejmě zajištěno pomocí cirkulačního čerpadla, které má za úkol zajistit, aby voda v trubkách nevystydla. Neustále koluje stoupačkami a v zásobníku se dohřívá na požadovanou teplotu. Někdo se ale snaží ušetřit a čerpadlo vypíná. Jenže pak se stane, že dlouho trvá, než se vytlačí studená voda a na jeho místo se dostane teplá. Technici upozorňují, u mechanické baterie se nic nestane, prostě musíte počkat, ale třeba supermoderní elektronické termostaty ve sprchových boxech tím opravdu trpí. Lze však ale udělat i kompromis – zapojit čerpadlo na spínací hodiny tak, aby fungovalo vždy, kdy se předpokládá v koupelně provoz, tedy ráno a večer. V posledních patnácti letech se doslova roztrhl pytel s nabídkou malých závěsných kotlů, které jsou zároveň vybaveny malým výměníkem na ohřev vody. Je sice pěkné takto vytápět dům, ale kdo se rozhodne podobný kombinovaný kotel koupit, měl by vědět, že jeho nedostatkem často bývá jen omezený výkon určený k ohřevu vody. Můžete pak koupit i tu nejdražší baterii, ale pokud ji „nenakrmíte“, stabilně teplá voda z ní nepoteče. Proto by majitelé kombinovaných kotlů měli nastavit výkony tak, aby z něho vycházela voda alespoň o teplotě 50 °C nebo prostě otočit regulátor na maximum. Termostat, pokud má vodu namíchat na 38 stupňů, musí mít směrem vzhůru rezervu. A z padesáti se mu to určitě povede lépe než ze čtyřiceti.Stačí se podívat do technických údajů kteréhokoliv závěsného kotle. Například velmi výkonný kotel Euromaxx od Junkers vyrobí 2–8 litrů vody horké 60 °C za minutu, což odpovídá běžně otevřenému kohoutku. Představte si ale, že se sprchujete a někdo pustí v kuchyni horkou vodu s tím, že umyje nádobí. V tom okamžiku sprchová baterie s veškerým termostatickým komfortem končí, protože kotel není schopný dodat dost teplé vody pro obě místa najednou. Je-li vám výše popsaného neštěstí málo, prodejte dům a najděte si nové místo mimo civilizaci tam, kde nebudete připojeni k městskému vodovodu. Domácí vodárna pracuje tak, že čerpadlo natlakuje expanzní nádobu například na 3,5 atmosféry. Když pak pouštíte vodu, nádobu postupně vyprazdňujete a tlak klesá. Když spadne na hodnotu 2,5 atmosféry, čerpadlo se sepne a opět zvedne tlak na původní hodnotu. V praxi to ovšem znamená, že při větší spotřebě vody se třeba dvakrát za minutu změní její tlak o celou atmosféru.Prakticky žádný z výrobců vám zřejmě nezaručí správnou funkci termostatické baterie, pokud se sejde více podobných negativních vlivů, už jen proto, že podmínky mohou být v každém domě různé. Bohužel zřejmě nezbývá, než zariskovat a vyzkoušet v praxi nebo najít někoho, kdo už stejnou zkušenost udělal.

Foto: Grohe, Hansgrohe, Novaservis, Oras, Propa

termostaty bývají vybaveny dvěma tlačítky – první působí jako omezovač teploty a brání nechtěnému opaření, druhé (zelené) omezuje průtok a tím šetří vodu i energii.

Termostatická baterietermostatická baterie nemusí vždy mít jen klasický válcovitý tvar.

Termostatická baterietermostatické baterie nabízejí vyšší uživatelský komfort v rámci bezpečí a např. ochrany proti opatření.

nahoru